Macera Dolu Amerika -1: New York

Standard

Herkese merhaba,

Oncelikle konuk yazarı tanıyalım. Kendisi asıl yazarınız Silan’ın universiteden arkadası olup , onun kadar olmasa da yine de bol bol gezmekte ve bu isi ayıla bayıla yapmaktadır. Hafif manyaktır, ki bunu da kendisinden 3. sahıs olarak bahsetmesinden anlayabilirsiniz.

Bu yazı dizisi benim 2011 ve 2012 yazında Amerika’da gecirdigim yaklasık bir bucuk ayı kapsamakta. Ozellikle East Coast denen, Amerika’nın kulturel olarak gelismis ve en kozmopolit bolgelerinden olan New York ve Boston, sonrasında da road trip sırasında gittigimiz Philadelphia, Washington DC, Maine, Mount Washington (NH), Niagara selalaleri ve en son olarak da Chicago bu yazı dizisinde bahsedecegim yerler olacak.

Baslık eger 25 yasın altındaysanız klise gelebilir, ama ustundeyseniz size tek bir sey hatırlatacaktır: Rafet El Roman. Su an bile onun “Macera dolu Ameeerikaa, Ameeerikaa, maceeraaaa..” sarkısı kulaklarımda yankılanıyor, bu sesi kapatmak istiyorum, kapatamıyorum, imdaat..

New York City

Oncelikle New York eyaleti ve New York sehrini karıstırmak istemiyorsanız sehre New York City dendigini aklınızda tutunuz, karısıyor, ordan biliyorum. Gerci ben bu yazıda hep New York diyecegim, ama siz dedigimi yapın, yaptıgımı yapmayın.

New York Eyaleti

New York Eyaleti

New York Sehri

New York Sehri

Bu arada sehir bes bolumden olusuyor, bu bolumlere borough deniyor, bunlar: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island. Ben hep Manhattan’ı gezdim, Brooklyn’e de soyle bir baktım, vaktiniz kısıtlıysa size de aynısını oneririm.

New York hakkında cok sey okudunuz belki de, ya da cok sey izlediniz, biraz  Istanbul gibi, her sarkıya, kitaba, filme, diziye, kısaca yaratıcılıga ilham konusu bir sehir. Ve bunu kesinlikle hak ediyor.  Benim gibi bu konulara ilgiliyseniz zaten bircogunu biliyorsunuz, ama derlemek ve toplamak amacıyla ve hatırladıgım kadarıyla New York’ta gecen diziler, kadınların favorisi Sex and the City, Friends, How I Met Your Mother, Person of Interest, Castle, 30 Rock, Gossip Girl, Pan Am, Mad Men, Cosby Show, 2 Broke Girls, CSI: New York, Touch, Smash, Suits ve daha niceleri.
Acıkcası ben Amerika’ya gitmeden once biraz onyargılıydım, ulkeyi sıg, insanlarını sıg, kulturunu sıg bulurdum. Sıg dısında kelime bilmiyorum, evet. Ama gittikten sonra fikrim biraz degisti, tabi benim bulundugum bolge en kozmopolit, en acık fikirli bolgeydi, ama degisim bulasıcıdır bilirsiniz.. Ayrıca bu sehir sevilmez mi, sorarım size..

New York Panaroma

New York Panaroma

Turk insanının genel egilimidir, hep bir seyleri bir seylere benzetmeye calısır, boylece karsısındaki insanın bahsekonu kavramı hayal etmesinin kolaylasacagını dusunur, ben kimim ki geleneklerimize karsı cıkıyorum, hemen benden  bir kac ornek:
–    New York’ta Paul Auster aynen bizdeki Orhan Pamuk. Auster’ın New York uclemesini okumayanlara tavsiye ederim.
–    New York 5th Avenue: İstanbul-Bagdat Caddesi
–    New York- Soho: Asmalımescit-Galata bolgesi(Galata Kulesi haric)
–    New York-Hudson nehri: Istanbul bogazı
Sanırım biraz daldan dala atlıyorum, ama anlatacak oyle cok sey var ki, muzelerden mi baslasam, sokaklardan mı, Central Park mı, bu yuzden kronolojik sırayla gitmek yerine hepsinden biraz bahsedecek ve orda ogrendiklerimi ozellikle sizinle paylasmaya calısacagım.
Once biraz tarih. New York’un 1615’te Hollandalılar tarafından kuruldugunu ve cok yaratıcı olmayan Hollandalıların sehre New Amsterdam adını verdiklerini biliyor muydunuz? Tabi İngilizler bos durur mu, kenti ele gecirir gecirmez hemen adını bir baska yaratıcı isim olan New York’la degistirmisler ve oyle kalmıs.

New York’ta beni en cok etkiyelen seylerden biri 11 Eylul saldırısı sonrası sehrin ne kadar yaralandıgını yakından gormek oldu. Saldırının 10. yıldonumu civarında sehirdeydim, ve etkilenmemek mumkun degil, ve bu anma torenlerini her seye lanet okuyarak, isyan ederek degil yeni baslangıclarla yapılıyor. Su an Wall Street’in en guneyinde zamanında “Twin Towers”  olan yerde onceki adıyla “Freedom Tower”, yeni adıyla “One World Trade Center” yukseliyor, bolgenin adı da “Ground Zero” olarak geciyor.  Orijinal Twin Towers’ın oldugu yerde muze olacak, bu binalar da o bolgenin biraz kuzeyinde, bu bina kompleksi bittigi zaman uzun olanı dunyadaki en uzun ucuncu bina olacak.

Yukarıda gordugunuz fotograf Times Square yakınındaki Bryant Park’tan, bu park cok bakımlı, hareketli, insanların sandalyeleri istedikleri sekilde cektikleri, ozgur bir park. Ama yukarıda gordugunuz fotograf anma torenindeydi, o sandalyelerin her biri saldırı sırasında hayatını kaybedenleri simgeliyordu.
Simdi biraz daha eglenceli konular, Ground Zero’nun hemen 200 metre kadar kuzeyinde meshur Wall Street var, finans bolgesi, borsa binası vb. Esas bir boga heykeli var ki aynı bizim Kadıkoy’deki boga heykelimiz. Ama bu boga heykelinin soyle bir ozelligi var, bu boganın heybetli bir takım bolgesini oksamanın, daha dogrusu avuclamanın size bol para ve finansal sans getirecegine inanılıyor, bu yuzden surekli bir takım turistler bu  bolgeyi avuclayıp sırıtarak fotograf cektiriyorlar, komik bir goruntu.

Wall Street-Boga heykeli ve boganın belli bir bolgesinde fotograf cektiren turistler

Wall Street-Boga heykeli ve boganın belli bir bolgesinde fotograf cektiren turistler

New York deyince hepimizin aklına Ozgurluk Heykeli gelir degil mi, 130 yasında bir kadının bu kadar ilgi cekmesi sıradısı 🙂  Burda onemli olan nokta, bu heykeli yakından mı uzaktan mı gormek istediginiz, yakından gormek isitiyorsanız mutlaka gunler onceden 20 USD’ye bilet almalı ve cılgın kalabalıga katlanmalısınız. (http://www.statueoflibertytickets.com/) Ben almadım, bana baska bir sey onermislerdi onu yaptım, iste sonuc.

Guney Manhattan Whitehall terminalinden Staten Island’a giden feribotlara binerseniz, hem Manhattan silueti, hem de Ozgurluk Heykeli icin cok guzel fotograf kareleri yakalayabilir, hava da guzelse deniz keyfi yapabilirsiniz. Ustelik bu feribotlar en gec yarım saatte bir kalkıyor, gidis-gelis yaklasık 40 dakika suruyor ve ucretsiz. Staten Island’da cok gorulecek bir sey olmadıgı icin ben hemen bir sonraki feribotla donmustum, isteyen orayı da gezer. (http://www.siferry.com/)

Times Square/ Broadway. Hastasıyım. Sadece bir gosterime gidebildim, Spider Man. U2’dan Bono’nun yazdıgı sarkılar olmasına ragmen muzik sıradandı, ama efektler muhtesemdi. Azıcık bile ilginiz varsa mutlaka bir bilet alın, yine bir kac gun onceden mutlaka, New York’ta hep planlı olmalısınız, son anda pek bir sey yapamazsınız, yer kalmamıs olur.

Bu arada benim ufak bir butce problemim vardı, o yuzden genelde hesaplı gezdim, siz de benimle aynı durumdaysanız  size pek bir yerde okuyamayacagınız bir sey onermek istiyorum. Yurumeyi seviyor musunuz? Ingilizceniz yeterli mi? O zaman gunduz free walking tour’lara katılın, Manhattan’daki bir suru bolge icin ayrı ayrı var, hatta hafta sonu butun Manhattan icin olanı da var, 2 saat kadar suruyor, ve o bolgeyi cok rahat bir sekilde rehber gezdiriyor. Bahsis usulu calısıyorlar, o yuzden cok cok iyi oluyor, rehber size o bolgede mekan vs tavsiyesi de veriyor. Biraz kalabalık olabilir ama iste yeni insanlarla tanısma fırsatı(http://www.freetoursbyfoot.com/new-york-tours/default.asp)

Chinatown.  Cok buyuk ve kaybolmanın cok kolay oldugu bir bolge. Ucuz hediyelikler burdan alınabilir, ayrıca cin yemegi seviyorsanız yine ugrayın ve herhangi birini deneyin derim. Çin mahallesinin icinde Little Italy denen italyan mahallesi de var, ne alaka bunlar bir arada yasamıslar diye sormayın, ben de bilmiyorum. Littile Italy’de hava guzelse oturup bir bira ya da kahve icebileceginiz onlarca yer var.

Soho. Yazının basında soyledigim gibi, aynı bir Galata. South of Houston demek. Andy Warhol sonrası hip bir bolge, sanat merkezi olmus, galeriler vs cok yogun. Ama New York her metropol gibi hızla degisen bir sehir, su an Meat Packing District denen bolge en hip bolgesi. Bir zamanlar kasapların oldugu bir bolgeyken simdi kiralar, dukkanlar almıs basını yurumus, ben gidemedim ama merak edenlerin gitmesini oneririm. Burayı benzetecek yer bulamadım, Cihangir desem degil, Bebek desem degil, bilemiyorum. Yine bir baska bohem bolge gormek isterseniz Greenwich Village’a da gidebilirsiniz.

Muzeler. Moma( museum of Modern Art)  ve Met( Metropolitan Museum of Art) benim gezebildiklerim.  Picasso, Dali, Matisse, Modigliani, Frida,Monet, ruya gibi geliyor insana. Muze gunleri genelde persembe, ucretsiz gezebilirsiniz. En guzel kısmı da bu muzelerin tam sehrin gobeginde olması. Gugenheim da oneriliyor, ben gidemedim.

Moma Bahce

Moma Bahce

Central Park. Central Park’ı gormek beni uzdu, Istanbul’da da boyle vaha gibi, nefes alabilecegimiz, yuruyus veya spor yapabilecegimiz bir yer istedim. Orada ve burada insana verilen deger arasındaki fark bir kez daha beni dusundurdu. Dusunun Istanbul’da Levent’te 5 tane residans yapmak yerine park yapalım halkımız nefes alsın diyorsun, belediyeden kimi ikna edebilirsiniz, herkes size guler. Ama burda oyle bir guzel olmus ki..

Puslu bir Central Park

Puslu bir Central Park

Fifth Avenue. Burası dunyada aklına gelebilecek butun luks butiklerin oldugu bir cadde olarak dusunulebilir ama sadece o degil, tam bir yuruyus cennetidir aynı zamanda. Ben magazalardan degil, baska bir seyden bahsetmek istiyorum, fifth avenue sonundaki Rockefeller Center’dan. Burası hem binanın tepesine cıkıp manzara izleyebileceginiz, kısın buz pateni yapıp yazın serinleyebileceginiz cok guzel bir alan. Eger 30 Rock dizisini duyduysanız, o dizinin ismi 30 Rockefeller’dan geliyor.

Rockefeller Center

Rockefeller Center

Bu bolgede Atlas Heykeli yine  gormeye deger. Yunan tanrısı Atlas’ın dunyayı(cenneti) tasıması gosteriliyor. Yine aynı bolgede olan Lego magazasında da aynı heykel muhtesem bir bicimde canlandırılmıs. İki fotograf arasındaki 7 farkı bulunuz 🙂

Manzara. Empire State’e cıkmayın, cok kalabalık oluyor, onun yerine Rockefeller binasının tepesine cıkın, harika dediler, ama ben gittigimde hava bulutluydu, vazgectim o yuzden. Yine de size oneririm, Rockefeller’dan Empire State binası da gorunuyor.

Ulasım. Metro. Nokta. New York’ta da cılgın trafik olabiliyor, bu yuzden metro en rahatı. Her istasyonda haritalar var, onlardan tasımanızı tavsiye ederim, cunku sistem bizim gibi 10 duraklı metrolar kullananlar icin biraz karısık. Iphone kullananlar, KICK Lite diye bir app var, metro haritasını indirip istediginiz gibi yaklastırabiliyorsunuz, isinize yarayabilir.

Kalacak-Yiyecek. Bu konuda kendinizi sınırlamayın, eger butce kısıtınız varsa Manhattan yerine diger bolgeleri tercih edin, kalacak ter konusunda size tavsiye veremiyorum, cunku ben arkadasımın evinde kaldım.  Yiyecek icin de milyonlarca secenek var, H&H Bagel, Joe’s Pizza gibi fast food da yiyebilirsiniz, Michelin yıldızlı seflerden yemekler de. Size kalmıs, ama ac kalmayacagınız kesin.
Son olarak eger sadece 1-2 gununuz varsa gormeden gitmeyin diyebilecegim 1-2 yer:
–    Oncelikle Central Park-Fifth Avenue.
–    Wall Street-Ground Zero-Brooklyn Koprusunden yuruyerek gecip Brooklyn’e gecmek.
–    Times Square- Broadway.

Umarım bunları okurken iyi vakit gecirmissinizdir. Bir sonraki duragımız Boston.

3 responses »

 1. Central Park’ı gezerken ben de aynı üzüntüyü hissetmiştim. Bir metropol vahası, şehrin nefes aldığı bir yer. Niye bizde böyle bir yer yok?
  New York’tan etkilenmemek çok zor hakikaten. Ben bir de Greenwich Village’i çok sevmiştim. Şehrin alçak yapıları, küçük kafeler, kitapçılar…Bir dahaki gidişimde Brooklyn’i görmek istiyorum.

  Teşekkürler yazı için. Boston yazısını bekliyorum. Görmediğim, merak ettiğim bir şehir;)

  • Alkim’cim, Ceren’in devam yazilarini ben de dort gozle bekliyorum, Amerika’nin bu bolgelerini ben henuz hic gormedim. Ceren su anda yine bir Amerika seyahatinde ama bana soz verdi, doner donmez devam yazilarini gonderecek umarim:)

   Koh Phangan’dan sevgiler!

 2. Ben de yeni geldim ABD’den. Karmaşık duygular içindeyim;) Hem senin hem Ceren’in yazılarını takipteyim! Gezmediği sıralarda müthiş bir enerji veriyor bu yazılar insana.

  Güzel ada keyifleri sana;)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s