Doğu Karadeniz Turu 4/ Karagöl – Ayder Yaylası

Standard

Konuk Yazar: Ceren Aydın

Herkese merhaba,

Karadeniz’de son günümüz. Bir önceki gece Hopa’da Paluri Otel’de kalmıştık, kelime anlamı olarak Lazca kıvılcım demekmiş. Kurbağalı dere denen derenin yanında şirin bir otel. Artvin’e gidemedik, çünkü Artvin çok içeride kalıyormuş. Ama şehirle ilgili birkaç enteresan bilgi öğrendik. Mesela Artvin şoförleriyle ünlüymüş, çünkü yollar o kadar dikmiş ki resmen profesyonel olmak gerekiyormuş. Şehir merkezinde yine trafik ışığı yokmuş misal. Zülfü Livaneli Artvin’li.Hatta Livane Artvin’in eski adı olduğundan Livaneli kelime anlamı olarak Artvin’li demek. Yaaa 🙂 Yine çok büyük bir isim olan ve aramızdan erken ayrılan Kazım Koyuncu da Artvin’li.

Hopa’dan yaklaşık 1 saatlik bir yolla, Balıklı Dağları ve Cankurtaran geçidinden geçip, Borçka’ya, 25 km sonra da benim Karadeniz turunda en sevdiğim yer olan Karagöl’e geldik. Karagöl az sonra, önce yolda geçerken sık sık gördüğümüz, tamamıyla Karadeniz’eözgü olan, aşağıda fotoğrafı olan serenderleri anlatmak istiyorum.

Serenderlere nalya da deniyor, ahşap tahıl depoları olarak açıklayabilirim. Erzakları farelerden ve diğer hayvanlardan korumak için ve nem almasın diye bu evleri kazıklar üzerine yapıyorlarmış, bu kazıklarda tabanı çıkartılmış ve tepesi yukarı bakan koniler bulunuyormuş ve buna ne fareler ne böcekler tırmanabiliyorlarmış, değişik bir mimari.

Yolda geçerken sıkça gördüğümüz serenderler

Yolda geçerken sıkça gördüğümüz serenderler

Gelelim Karagöl’e. Karagöl çok yaygın olarak kullanılıyor, tahmin edersiniz. Ankara’da ve İzmir’de de bulunuyormuş mesela. Ama buradaki ormanların içinde birdenbire karşınıza çıkıyor, gerçekten cennet. 1430 mt yükseklikte ve etrafı tamamen dağlarla çevrili. Heyelan sonucu oluşmuş, asıl gölün yanında küçücük bir göl daha var, ağaçların yansıması suya vuruyor ve göl de yemyeşil görünüyor. Bir yerde okudum, bu göllere Karagöl denmesinin sebebi göllerin dibinin kara olması değil de karanın aynı zamanda kuzey anlamına gelmesiymiş, emin değilim tam bu sebepten olup olmadığına. Benim için Yeşil Göl orası.

Gölün etrafında yürüyerek, çok sık ormanların içinden geçip bir saatte tam tur yapabilirsiniz. Herhangi bir tesis, yürüyüş patikası falan yok, o yüzden Uzungöl’le kıyas bile kabul etmez doğallık anlamında. Havası çok yağışlıymış, hatta kışın göl buz tutarmış. Gölün içinde bir sürü balık var ama balık avlamak yasak. Ne güzel yerdi yaa..

Karagöl

Karagöl

Karagöl

Karagöl

Karagöl

Karagöl

Karagölde yaklaşık 2 saat kadar kalıp Fırtına Vadisi’ne geçtik. Fırtına Vadisi Rize il sınırları içinde, vadinin ötesinde ünlü Kaçkarlar yükseliyor. Ortasından Fırtına deresi geçiyor, hatta ikinci yazıyı okuyanlar belki hatırlar, bu dere üzerinde rafting yapılıyor, rafting yaptık, ben rafting gördüm.

Fırtına Vadisi-Taşköprü

Fırtına Vadisi-Taşköprü

Bu bölge ekolojik yapısıyla ünlü, SİT alanı olmuş bir bölge. 3000-5000 arasında farklı bitki türünün olduğu söyleniyor. Çok sisli, bu da vadiye ayrı bir gizem katıyor. Vadi üzerinde nehir kenarında yemek yenecek pek çok yer mevcut. Biz Osmanlı Restoran’da alabalık ve laz böreği yedik. Laz böreği değişik bir tat, bu bölgede çok yoğun yapılıyor. Muhallebi ve kat kat börek gibi düşünebilirsiniz. Yapması saatler sürermiş. Bu restoranın bir özelliği de fıkralara bile konu olan “25 mt geride” işareti. Soranlara “Abi sürenler kaçırdıklarını fark etsinler, geri dönsünler diye yaptık” demişler.

Belki biz grup olduğumuz için, bilmiyorum, burda bize birkaç sürpriz yaptılar. Önce bizi taşköprünün öte tarafında bir çay tarlasına götürdüler, verdiler elimize malzemeyi, nasıl yapılacağını öğrettiler, iki dakika eğlence olsun diye zaten kesilmiş tarlalarda çay topladık. Çok yorucu bir şey olduğunu orda yakınen gözlemledim.

Çay toplayan Ceren

Çay toplayan Ceren

İkinci sürprizi de dönüşte çay eşliğinde gördük. Gerçek bir tulum müziği eşliğinde horon öğrendik. Bunu da çok ama çok eğlenceli olduğunu, ama 20 dakika içinde nefesimin bittiğini ve ter içinde  kaldığımı kayıtlara geçirmek istiyorum.

Tulum

Tulum

Ordan vadiye devam ederek Çamlıhemşin bölgesine geçtik. Hala deresi, Hala vadisi ve istikamet 1300 metredeki Ayder Yaylasıydı. Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesi oksijen deposu, ve suya yakın olmak isteyenlere hitap ediyor. Sonbahar benzersiz bir görüntüye kavuşan ormanların içinde yürümek, trekking yapmak, Ayder Yaylası’nda dolaşmak için daha iyi bir zaman. Biz temmuzda gittik ama ramazanda olmamızdan dolayı yine rahat gezebildik. Bölgede kalınabilecek küçük ve güzel pansiyonlar var.

Ayder ve Çamlıhemşin’i bilmeyen ya da duymayan çok azdır. Hatta yoğun yaz dönemlerinde, özellikle hafta sonlarında Ayder’in yolunda ciddi trafik olur, insanlar saatlerce arabada beklerlermiş.

Özellikle Fırtına Vadisi ve Çamlıhemşin bölgesinde HES inşaatına karşın ciddi bir direnç var. Ama herkes de bir yandan Ayder Yaylası’nın 10 seneki halinden eser kalmadığı, Fırtına Vadisi’nin SİT statüsünün her an iptal edilip HES için karar çıkabileceğini konuşuyor. Umarım öyle bir şey olmaz.

Ayder Yaylası’nın tepesinde çok güzel bir şelale olan Gelin Tülü şelalaesi var.(Ki belki bilirsiniz, Niagara şelalelerinin birinin adı da Duvak), yanında yine süper bir kahve var. Ordan yokuş aşağı 1 km kadar yürüyorsunuz, sağlı sollu pansiyonlar, yemek yenecek yerler, işte size Ayder. Tabi asıl etrafında yürüyüş yapacaksınız ormanların içinden.

Ayder Yaylası- Gelin tülü şelalesi

Ayder Yaylası- Gelin tülü şelalesi

Ayder’de en hoşuma giden şeylerden biri orda bayağı bayağı işini bilen, pazar lideri gibi olan Bukla Tur’un pansiyonun girişinde kocaman astığı pankarttı. Yorumsuz aşağıya yazıyorum, bize diyor 🙂

“ Sevgili turist,
– Tepmek toynaklı hayvanlara mahsustur. Horon tepilmez, vurulur.
– Yemesini bilen söylemesini de bilmeli: Mıhlama değil, muhlama.
– Yöre insanı İstanbul türkçesini çok iyi anlar. “Uyy” ile başlayıp “daa” ile biten sevimsiz şive taklidi yapmayın.”

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Karadeniz’de gün batımı

Karadeniz’de gün batımı

Böylece Karadeniz yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

Yazar: Ceren Aydın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s