19 Mayıs Tatilinde Yine Yeşil Yine Mavi… Yedigöller-Sapanca-Maşukiye

Standard

Konuk Yazar: Ceren Aydın

Tekrar merhaba,

19 Mayıs tatilinin üçüncü gününde göle doyduk.

YEDİGÖLLER

 

Yedigöller Yolu

Yedigöller Yolu

Şimdi bu Yedigöller denen yerin yolu bozukluğuyla meşhur. Bir yol var ama en azından deyip geçiyoruz, biz ne bozuk yollar gördük değil mi ya? Gerçi gece etrafta sıfır aydınlatma olduğu için gerçekten korkutabilir. İsteyenler için minibüsler var zaten anladığım kadarıyla Mengen ve Bolu’dan.

Yine Bolu il sınırı içerisinde. Milli park statüsünde. Yine her mevsim ayrı güzel, yine piknik cenneti, kısaca başlığımız gibi yine yeşil yine mavi. Bu yedi göl heyelanlar sonucu oluşmuş, isimleri sağdan baş sayıyorum: Büyükgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Seringöl, Deringöl.

Barakadan yedi gölün ikisi görünüyor

Barakadan yedi gölün ikisi görünüyor

Göllere 10-15 kilometre mesafede yol üzerinde seyir alanı ve baraka var. Yolun kenarında durup yokuş yukarı bir 5-10 dakika tırmandıktan sonra ulaşıyorsunuz, gölleri tepeden görüyorsunuz. Ama ne yazık ki o patikayı gösteren herhangi bir işaret vs olmadığı için tekrar kendi başıma gitsem bulamam herhalde.

Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi göllerin etrafı dağlarla çevrili. Bolu Dağları ve Köroğlu Dağları.

İşte şirin barakamız

İşte şirin barakamız

Göl no:1

Göl no:1

Gelelim göllere. Göllerin hikayesini okudum bir yerlerde, neymiş efendim bu yedigölün bulunduğu yere 7 evli çift gelmiş. Bunların her biri bir yere ayrılmış.Büyükgöl’ün olduğu yerde en büyük çift, Küçükgöl’ün olduğu yerde ise en küçük çift kamp yapmış. Sazlıgöl’de ise damat geline sürekli saz çaldığı için Sazlıgöl olmuş. Nazlıgöl’de de gelin damada sürekli naz yaparmış bu yüzden orası Nazlıgöl olmuş. Sabah bu 7 çiftin yerinde 7 tane göl varmış vs vs. Ee Serin göl, Derin göl, İnce göl derseniz bunlarla ilgili bir şey yazmıyordu, buna hikaye bulamamışlar. Serin hikaye (coolstorybro) diyoruz ve geçiyoruz.

Bu arada göllerle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili link burada.

Kamp yapmak kesinlikle çok eğlenceli olur diye düşünüyorum, ama bütün nevaleyi yanınızda getirmekte fayda var, çünkü kilometrelerce mesafede tek bir büfe, market vs. yok.

Göl no:2

Göl no:2

İşte ömründe ilk kez göl gören insan :)

İşte ömründe ilk kez göl gören insan 🙂

Göl no:3

Göl no:3

Bu göllerin olduğu yerde bir de çeşme var efendim, dilek çeşmesi. Eğer dilek tutar ve bu çeşmede yan yana yedi musluktan da su içerseniz dileğiniz gerçek oluyormuş.

Dilek Yalağı – ay pardon çeşmesi

Dilek Yalağı – ay pardon çeşmesi

Nilüfer Çiçeği Göl no:4

Nilüfer çiçeği Göl no:4

Kamp ve Piknik alanları

Kamp ve piknik alanları

Yedigöller’de bungalovlar da varmış kalınabilen ama çadır çok daha mantıklı ve eğlenceli bir seçenek olarak görünüyor. Bu Ninja Kaplumbağalar çadırı benim favorimdi 🙂

Göl no:5 / Büyükgöl

Göl no:5 / Büyükgöl

Büyükgöl en popüler olanı, piknik masaları vs ağırlıklı burada, etrafını da yarım saatte yürüyebiliyorsunuz.

Bütün gölleri şöyle bir görmek ve parkta biraz dolaşmak yaklaşık 2-3 saat kadar sürüyor, planlamayı buna göre yapmakta fayda var.

MAŞUKİYE

Maşukiye dönüş yolumuz üzerinde uğrayıp akşam yemeği yediğimiz yer oldu. İstanbul’a 1.5 saat mesafede. İsmi tabi ki aşık anlamındaki Maşuk’tan geliyor.

Burada irili, ufaklı, genelde alkolsüz bir sürü alabalık yenen yer var. Özellikle kiremitte alabalık ve kiremitte mantar yeniyor, buranın raconu bu şekilde. Zaten buraya Alabalık Vadisi deniyor. Biz Akasya Restaurant’ta yedik, genel olarak güzeldi, kiremitte balık, mantar 12 TL örneğin.

Saklıbahçe de güzelmiş diye duydum. Ama artık Saklıbahçe adından da gak demedik mi? Vedat Özdemiroğlu’nun da dediği gibi: Azalarak bitsin. Bir de sabah saatlerinde geliniyorsa serpme kahvaltı var.

yedigoller12

Yemyeşil, ferah, sebze meyve bol..

Yemyeşil, ferah, sebze meyve bol..

Yine kışın gidilirse biraz ilerisinde Kartepe var, kayak yapmak isteyenler için, kalacak yerler de mevcut.

Bir de burada bütün sokak isimleri çiçek şeklindeymiş, menekşe, papatya gibi.

SAPANCA

Son durağımız da Sapanca’ydı. Göl etrafında kısa bir yürüyüş yaptık açıkçası, bu yüzden yazabileceğim çok fazla bir şey yok ama genel olarak Sapanca’da herkes kendi evinde kalır diye biliyorum. Kalınacak bir sürü yer var tabi de burada da bir arkadaşın evine gidilir, sonra da civarda piknik yapılır ya da evde yenir, neyse bu benim bildiğim tabi.

yedigoller14

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Ve bir geziyi daha böylece bitirdik.

Herkese iyi gezmeler.

Twitter: @cerenayayay
Instagram: gezcerengez

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s