Mayısta York 2 : Yorkshire

Standard

Konuk Yazar: Ceren Aydın Topkaya

York’ta ikinci günümüz. Bir önceki yazı için buraya buyrunuz lütfen.

Sabah güzel bir kahvaltı edip yola çıktık, arabayla 30 dakika mesafedeki Knaresborough ilk durağımız.

Knaresborough Kalesi

Knaresborough Kalesi

Buraya özellikle bayıldık, kaleden aşağı doğru merdivenler iniyor, ve nehir kenarında super bir yere çıkıyorsunuz.

Knaresborough Riverside

Knaresborough Riverside

Kesinlikle müthiş bir yer, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz Nidd nehrinin sağ tarafında yürüyüş yapıyorsunuz, cafelerde publarda oturup bir şeyler yiyip içiyorsunuz, isterseniz nehirde kayıkla geziyorsunuz (2-3 kişilik, saati kişi başı 6 pound)
Knaresborough kasabasına trenle de gelebiliyorsunuz.

Biz öğle yemeğimizi nehir kenarında değil de yukarıda Market Place diye geçen merkezinde,The Market Tavern’da yedik, gayet güzeldi.

Nehirde kayık keyfi :)

Nehirde kayık keyfi 🙂

Köprünün öbür tarafına geçtiğinizde de Mother Shipton Mağarasına girebilirsiniz, yine kişi başı 6 pound. Biz ilk başta anlamadık, upuzun bir mağara var içinde yürüyoruz sandık, oysa ki nehrin öbür tarafında açık havada yürüdük aslında, yolun sonuna kadar, güzel bir park gibi bir yer yapmışlar, ve mağara giriş ücretini ödemeden giremiyorsunuz, 1-2 km kadar yürüyorsunuz yolun sonuna kadar, yolda sağlı sollu ağaçlardan yaptıkları heykeller vs var. Yolun sonunda da “Petrifying Well” dedikleri yer ve mağara var. Şimdi tamam park çok güzel, Petrifying Well kısmını da ben ingilizce türkçe çeviride kaçırdım, çok korkutucu bir kuyu var, işte biz dibine ineceğiz, ordan yukarı bakacağız falan sandım, oysa ki burasıymış:

Petrifying Well

Petrifying Well

Şimdi petrify aslında kelime anlamı olarak taşlaşmak da demek, meğer burda bir su varmış, oraya konulan eşyalar suyun yapısı gereği taşlaşırmış, yukarıda gördüğünüz bisiklet vs gibi, tabi benim yaşadığım şoku tahmin edersiniz 🙂

Mother Shipton olayına ve mağarasına ise hiç girmiyorum, sinirlerim bozuluyor, küçücük bir oyuk iste demek istiyorum.
Bu teyzem kahinmiş, buranın Nostradamus’u gibi biri, öngürüleri tutmuş vs. Beni cidden hiç açmadı, ama park kısmı çok güzeldi.

Ha bir de burası İngiltere’nin en eski turist atraksiyonuymuş, 1630’dan beri açıkmış, ilahi İngilizler deyip geçiyorum.

http://www.mothershipton.co.uk

York2_5

Oradan sonra Ripley kasabasına geçtik, burada çok vakit harcamadık, belki bir saat. Çok güzel bir dondurmacısı var orada dondurma yedik, sonra da Ripley Castle etrafında yürüyüş yaptık, zaten kale harici küçük bir yer. Kalesi de içi ve parkı gezmek için 10 pound ödemeniz gereken bir yer. Özellıkle düğünler için çok populer bir yermiş anladığım kadarıyla, kale günlük kiralanabiliyor. Açılış saatleri gününe göre fark edebiliyor, önceden kontrol etmek gerekebilir.

http://www.ripleycastle.co.uk

Ripley Bölgesi

Ripley Bölgesi

Ripley Kalesi

Ripley Kalesi

Son durağımız da Pateley Bridge denen kasaba oldu, ve bir günde genel olarak Yorkshire bölgesinin Nidderdale denen kısmını az da olsa gezmiş olduk. Burada önemli olan nokta kasabalar arasında uzanan yollarda gezebilmek, çünkü özellikle country denen kırsal kesimi bu sayede görebiliyorsunuz.

Pateley Brigde

Pateley Brigde

Pateley Kasabası

Pateley Kasabası

York yakınlarında gezilebilecek diğer yerler de 20 mil mesafedeki Leeds şehri, 40 mil mesafedeki Castle Howard, North York Moors National park ve kuzeyde 50 mil mesafedeki Scarborough.

Scarborough zenginlerin gittiği deniz kenarında güzel bir kasabaymış ama yolu biraz bozukmuş, ek olarak daha da kuzeye gitmek bizim yolumuzu iyice uzatırdı, e hava daha tam deniz havası da değil, istemedik o yüzden.

Castle Howard özellikle çok güzel görünüyordu, bir günümüz daha olsaydı mutlaka giderdik, ancak içini ayrı gezmek, bahçesini ayrı gezmek gerekiyor, o da 4-5 saat gerektiriyor sonuçta. Giriş ücreti 15 pound, 10.00 – 17.00 arası açık.

http://www.castlehoward.co.uk

York2_10

Yorkshire kırsal bir bölge, hep otlayan koyunlar ve tarlalar yol manzaranız oluyor.

Benden şimdilik bu kadar.

Herkese iyi gezmeler..

Twitter: @cerenayayay
Instagram: gezcerengez

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s