Bryce Canyon: Var mı Daha Güzeli?

Standard

Colorado ve Utah eyaletlerinde birbiri arkasına gördüğümüz onca ulusal park arasında beni en çok etkileyeni ve kendine hayran bırakanı Bryce Canyon oldu. Doğa koşullarının oya gibi işlediği ince uzun kayalıkları; turuncu, beyaz, yeşil, sarı, gün ışığında değişip duran renkleri; fantastik bir filmin içinden geçiyormuşsunuz gibi görünen yürüyüş yollarını kelimelerle tasvir edebilmem zor. Bu yüzden bir kaç pratik bilgi sonrası, sözü fotoğraflara bırakacağım 🙂

USA 2014 - 206USA 2014 - 208

Bryce Canyon’un göbeğindeki Sunset Campground’da (Günbatımı Kamp Alanı) iki gece çadır kurduk, gecelik ödediğimiz ücret 15 $ oldu. Duşlar paralı, 2 $. Ayrıca isteyen çamaşır yıkama (laundry) hizmeti de bulabiliyor kamp alanında.

İlk günümüzde sabah erkenden parkı keşfe çıkıyoruz ve Sunrise Point’ten başlayarak Queen’s Garden Trail isimli rotayı yürüyoruz. Sanırım en güzel fotoğraflarımızı da bu rotada çektik.

USA 2014 - 209

Queen’s Garden Trail’den görüntüler

USA 2014 - 211

Bukalemun muyum neyim..

USA 2014 - 213

Queen’s Garden Trail.. Renkler, renkler…

USA 2014 - 214

Queen’s Garden Trail

USA 2014 - 215

Resimdeki çocuğu bulunuz 🙂

Sonrasında Wall Street bölgesini geziyoruz. Buranın, New York’taki adaşıyla bir ilgisi, benzerliği yok. İsim, daracık yürüyüş yolunun etrafında heybetle yükselen kayalık duvarlardan geliyor.

USA 2014 - 223

Wall Street

USA 2014 - 224

Wall Street

Sunrise Point’te (Gündoğumu noktası) başladığımız ik günümüzü Sunset Point’te (Günbatımı noktası) sonlandırıyoruz. Burada önceden belirlenmiş zamanlarda Ranger adı verilen park görevlileri bilgilendirici konuşmalar yapıp (Ranger Talk & Walk) ziyaretçileri küçük bir tura çıkarıyorlar. Bu tür ücretsiz park aktivitelerinin gün ve saatleri hakkında Ziyaretçi Merkezi’nden güncel bilgi alınabilir. Park görevlisinin Bryce kanyonu ile ilgili bilgilendirici konuşmasını dinleyip, programa dahil Rim Trail rotasını da birazcık yürüyüp sonra çadırımıza gidiyoruz, malum daha akşam yemeği hazırlamamız lazım 🙂

USA 2014 - 225

Sunset Point (Günbatımı Noktası) manzaraları

Diğer pek çok ulusal parkta olduğu gibi burada da restoran ya da kafe yok, kampçılar akşam yemeklerini kendileri pişiriyor. Her yerde ateş yakmak için küçük mangallar var, burada mangal yapabilir ya da su ısıtıp hazır çorba, makarna hazırlayabilirsiniz.

USA 2014 - 226

Akşam yemeğimiz pişiyor. Gurme blogu değiliz, evet 🙂

İlk kamp gecemiz Maya sayesinde oldukça stresli geçiyor. Önceki kamp maceralarını sakin atlatmışken, bu defa Maya gece 3’te uyanıp bir saat kadar bağıra çağıra ağlıyor. Ne yapsak susmayınca dışarı çıkarıp önce kucağımızda, sonra arabada gezdiriyouz. Kamp civarında da ayı ve kaplan alarmı var üstelik o günlerde 🙂 Bu arada eminim ki tüm kamp sakinlerini, civardaki çadırların içinde uyumakta olanları uyandırıyouz. Almanya’da olsa en az 5 çadırdan küfürler, uyarılar yemiştik, kamp zabıtası olay yerine çağrılmıştı filan. Amerikalıların çocuklara ve çocuklu ailelere karşı hoşgörü ve anlayışını bir kez daha şaşırarak gördüm burada. Kamp alanında gecenin 3’ünde bir saat ciyak ciyak ağlayan bebeğe kimse tepki vermedi. Bununla da kalmadı, ertesi sabah etraftaki bir kaç çadır sakinini görünce yanlarına gidip özür diledik gece verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü. Ve hepsi de sanki aralarında anlaşmış gibi, ne sesi, ne rahatsızlığı, zaten kulak tıkaçlarımız vardı, bir şey duymadık biz diye konuyu kapattılar. Hatta yan komşular bizi kendi karavanlarında sabah kahvaltısına davet ettiler; Maya’ya küçük kamp çatal kaşıkları hediye ettiler. Tekrar saygı ve sevgiyle anıyorum  buradan çocuk dostu o kamp sakinlerini.

USA 2014 - 229

‘Yavrum dün gece n’aptın, kepaze ettin bizi, nedir derdin?!’ diye medenice iletişim kurmaya çalıştığımız Maya’nın bize yanıtı.

USA 2014 - 234

Biz de neredeyse şuracığa koyup gidiyoruk da son anda yapamadık yine 🙂

İkinci günümüzde parkın servis otobüsüyle Bryce Point ve Inspiration Point’i ziyaret ediyoruz. Daha sonra araba ile North Campground (Kuzey Kamp Alanı) üzerinden Rainbow Point’e gidiyoruz. Panorama manzaraları için birebir bu araba rotası.

USA 2014 - 238

Bryce Point

USA 2014 - 240

USA 2014 - 243

Rainbow Point

USA 2014 - 244

Var mı daha güzeli?

USA 2014 - 245

Bryce Canyon’daki bu iki günlük seyahatte güzel manzaralardan, temiz orman havasından ama aynı zamanda stresli ve uykusuz geçen kamp gecelerinden başımız dönmüş durumda. Sıradaki durağımız ise şimdiye dek olan tüm bu doğa, park temalı yerlerin zıttı bir mekan: Bekle bizi geliyoruz Las Vegas!

Diğer Bebekle Amerika yazıları için tıklayınız.

2 responses »

 1. Merhaba Şilan; Nisan’da bebekle değil ama 2 küçük çocukla buralarda olacağız… Blogunu okumaya başladım. Kalacak yer önerilerin olursa seve seve dinlerim 🙂

  Teşekkürler güzel bilgiler için…

  • Merhaba Deniz,

   Seni ve seyahatlerinizi instagramdan takip ediyorum ne zamandir, burada yorumunu görmek cok mutlu etti beni 🙂 Eminim cok seveceksiniz Bryce Canyon’u. Biz, yazida da belirttigim gibi, kamp alaninda cadir kurmustuk. Bebekle bile rahat olmustu, cocuklarla bence eglenceli bir tecrübe olur. Tabi hava nasil olacak Nisan’da, bir de kac gün kalacaksiniz göz önünde bulundurmak lazim. Ben mesela konfor alanimi cadirda maksimum iki gece kalacak sekilde genisletebilmistim, sonrasinda bir otel yatagi, banyosu istiyordum valla 🙂 Ama bu durumda da bir iki gece cadirli kamp yapip, tadini alip sonra civarda bir motele gecebiliyor insan. Seyahat anilarinizi ve fotograflarinizi simdiden merakla bekliyorum 🙂 Berlin’den Isvicre’ye sevgiler!

   Şilan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s