Macera Dolu Amerika 3: Washington DC ve Philadelphia

Standard

Tekrar merhaba,

Amerika şehirlerini keşfetmeye devam ediyoruz, önceki yazılarda herkesin merak ettiği ve muhtemelen Amerika’nın doğu tarafındaki ilk duraklar olan New York City ve Boston’ı anlatmıştım. Şimdi sırada yine o civardaki Washington DC ve Philadelphia var. Bu şehirlerin ikisine de hafta sonu ve günübirlik gittik, her ikisi de birer günde çok rahat gezilebilir. Sonraki yazıda ise Atlantic City, Princeton, Worchester  ve Maine eyaletindeki Ogunquit ve Portland var.

WASHINGTON DC

Bildiğiniz gibi Amerika’da eyaletler var, Washington ise Washington DC olarak geçiyor, bir eyalet değil. Merkezi hükümetin tüm eyaletlerden bağımsız olması için Washington DC, Maryland ve Virginia eyaletlerinden alınan kısımlar ile oluşturuluyor. Ayrıca ne yazık ki yine kafamızı daha fazla karıştırmak için bir adet eyalete de Washington ismini koymuşlar, o eyalet ülkenin kuzey batısında, Seattle şehrinin de olduğu eyalet. DC’nin açılımı District of Columbia, çünkü Columbia, Amerika için o dönemlerde kullanılan bir takma isim niteliğinde.

New York ile arası arabayla yaklaşık 4-5 saat.

Washington DC, politika şehri,  Ankara diyor herkes,bence değil ama neyse.

Washington dizileri: Scandal, 24, Bones, Covert Affairs, Criminal Minds, Lie to Me, Homeland, NCIS, Murphy Brown, X Files

Washington’daki turistik bölgeler bir arada, aşağıda haritasını görebileceğiniz Capitol, Washington Monument, Beyaz Saray, müzeler gibi. National Mall dedikleri yeşil bölge gerçekten yeşil, çim bir alan var, insanlar oyunlar oynuyorlar, köpeklerini, çocuklarını gezdiriyorlar vs.

FBI Genel Müdürlüğü burda.

Benim gitmeye fırsatımın olmadığı, ama çok güzel diye anlatılan Georgetown bölgesi de görülebilir.

Bölgedeki bütün müzelerin ismi Smithsonian, abartmıyorum. Müzeler ücretsiz.

http://www.smithsonian.org

Capitol

Capitol

Wahington Monument

Wahington Monument

Capitol binasından ve Washington Monument’tan (Dikilitaş) çok kısa bahsetmek istiyorum, Capitol binası hükümet binası, hem temsilciler meclisi hem de senato bu binada. Bilmeyenler, misal ben, ilk başta hep beyaz saray zannedermiş, alakası yok, beyaz sarayı görünce anlıyorsunuz. Capitol Beyaz Saray’dan çok daha büyük ve güzel. Rehberli turlar varmış, isteyen gezebilirmiş. Washington Monument(Dikilitaş)  ise Amerika’nin simgesi gibi bir şey olmuş, zaten şehirde bu ikisinden uzun bina yapmak yasakmış, yine Dikilitaş’ın biraz ilerisinde Lincoln Memorial ve çok büyük bir Abraham Lincoln heykeli var.

Beyaz Saray

Beyaz Saray

Beyaz Saray insanda biraz hayal kırıklığı yaratıyor, bu muymuş diyorsunuz, biraz küçük görünüyor, yine de gördüğünüz gibi Amerikan başkanının evine bu kadar yakınlaşabiliyorsunuz,denemedim ama Çankaya köşkünde durum nedir acaba. Ek olarak dikkatinizi çekerim, tarih 11 Eylül 2011. Obama evde değil, 11 eylül anısına New York’ta, evet çatıda makineli tüfekli elemanlar var, ama yine de.

National Museum of the American Indian

National Museum of the American Indian

Air and Space Museum-içi

Air and Space Museum-içi

Müzeler inanılmaz güzel, ama özel olarak Air and Space Museum’u öneriyorum, Wright kardeşlerin kullandığı ilk uçaktan tutun da Discovery uzay mekiğine kadar inanılmaz şeyler var.

PHILADELPHIA

Bruce Springsteen’in “Streets of Philadelphia” şarkısını dinlediniz mi? Tom Hanks’in filmi “Philadelphia”’yı gördünüz mü? Eğer cevabınız hayırsa, önce bunları yapın, yazıyı sonra okuyun derim, çünkü her iki eser de muhteşemdir, bu yazıya bin basar.

Philadelphia yine söylenişi zor olan yerlerden biri, zaten halkı “fili” deyip geçiyor, üşenmiş adamlar her seferinde Philadelphia demeye. Pennsylvania eyaletinde. Amerika’nın bağımsızlığıyla ilgili Philadelphia’nın önemi büyük; orjinal ABD’ni oluşturan 13 koloni bağımsız birer devlet olduklarını ilk kez Philadelphia’da Özgürlük Bildirisi’ni imzalayarak resmen deklare ediyorlar,  anayasa ilk olarak Philadelphia’da oluşturuluyor ve ayrıca şehir uzun bir süre ABD’nin başkenti olarak görülüyor. İsminin kökeni ise Yunanca sevgi (phila) ve kardeşlik (adelphos) kelimelerine dayanıyor.

Aynı zamanda bir peynir markasıymış, bir de alakasız ama “Philadelphia deneyi” varmış, 2. Dünya savaşı sırasında yapılmış, bir gemi ışınlanmaya çalışılmış, ama başarısız olmuş vs vs.

Evrensel insan hakları beyannamesi’nin ilk açıklandığı yermiş, hani şu ‘bütün insanlar kanunlar önünde din, dil, ırk, cinsiyet ayırmadan eşittir’ diyen.. Philadelphia filminin burada geçmesinin sebebi de bu konusu itibariyle.

Bir yerde okudum, Philadelphia Amerika’nın Bursa’sıdır, hem homoseksüel popülasyonu, hem kendine özgü gıdaları(cheese steak), hem de Bursa gibi büyük şehirlere olan yakınlığı sebebiyle. (New York City’e 2 saat mesafede) Ben Bursalıyım, bu konuda objektif olamam, ayrıca Philadelphia’ya günübirlik gittim, bu sebeple bunun kararını gitmiş ve gidecek olanlara bırakıyorum.

Philadelphia dizileri: Body of Proof, Cold Case, It’s always Sunny in Philadelphia

Müzeleri ve sanata olan saygısı meşhur. Şehirde Edgar Allan Poe’nun evi de gezilebilmekte.

Liberty Bell-Özgürlük Çanı

Liberty Bell-Özgürlük Çanı

How I Met Your Mother dizisini izliyor musunuz? Bu dizinin bir bölümünde iki eleman Philadelphia’ya giderler, orda özgürlük çanının korumasıyla tanışırlar, ve gece kapalıyken gidip gizlice özgürlük çanını yalarlar, o günden beri ben de hep gidip görmek istemiştim, yaladım mı derseniz hayır 🙂 Bu çan Amerika’nın özgürlüğünü simgeliyor, fotoğrafta gördüğünüz çatlak da meşhur, 1751’de İngiltere’de yapılan bu çan, Amerika’ya yolculuğu sırasında çatlamış, Amerika da İngiliz İmparatorluğu döneminde imparatorluk içinde bir çatlakmış, böyle deyip çan bizi simgeliyor demişler, mutlu olmuşlar.

Şehirde turistik aktivite olarak Boston’da yapılanın aynısı Duck tour yapılabiliyor. Avantajı Delaware nehrinden geçiyorsunuz, nehir çok kirli söyleyeyim. Ek olarak faytonlarla da gezebiliyorsunuz, fayton şoförü önemli yerlerde durup size bir nevi rehberlik de yapıyor.

Philadelphia’nın cheese steak’i meşhur, ekmek arası sandviç, eti kokoreç gibi ince ince doğruyorlar, üstüne de peynir eritiyorlar, biber, soğan, isteğe göre değişik soslar ekliyorlar, oluyor sana cheese steak. Gerçekten çok lezzetli. Bizim gittiğimiz yerde (Steaks on South) 40 dakika sıra bekledik misal.

http://www.steaksonsouth.com/

Cheese Steak Sırası

Cheese Steak Sırası

Anlatılmaz yaşanır, yaşanmaz yenir.

Anlatılmaz yaşanır, yaşanmaz yenir.

South Street denen canlı evlerin, cafelerin olduğu güzel bir sokak var, bizim cheese steak yediğimiz Steaks on South da burada, burayı da görün mutlaka.

South Street

South Street

Rocky de bu şehirde geçiyor, buraya kadar gelip de bu filmi anmamak olmazdı, Rocky’nin zafer inancıyla koşarak inip çıktığı merdivenlerden biz de inip çıktık, birbirimize göstermelik birkaç yumruk salladık, Adriaaan diye bağırdık 🙂

Rocky’nin filmde koşarak çıktığı meşhur merdivenler-Aslında burası Arts Museum

Rocky’nin filmde koşarak çıktığı meşhur merdivenler-Aslında burası Arts Museum

Rocky heykeli

Rocky heykeli

Bir de bir öneri, Deleware nehrinin öbür tarafındaki Camden şehrine geçmeyin, biraz tehlikeli deniyor.

Gelecek yazıda buluşmak üzere.

Yazan: Ceren Aydın

4 responses »

 1. merhaba sılan! yazılarını hayat arkadasımdan duydum. bızımde kamboçya ya gıtme gıbı bır planımız var onumuzdekı ay. yazıların oldukça yardımcı oldu. tesekkurler. ama bu bocek meselesını ne yapacagım bılemıyorum, çunku bıraz onlardan tısıyorum:) sevgıler.

  • Merhabalar!

   Sevindim yazilarimdan faydalanabildiginize. Bocek konusunda cok da endise etmeyin, insan alisiyor bir iki geceden sonra, hem onca guzellige kaptirinca kendini insan, bocekleri gormez oluyor 🙂 Eminim cok seveceksiniz Kambocya’yi, simdiden iyi seyahatler!

   Sevgiler

   Şilan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s