Seyahatte Yeni Trendler – 2013

Standard

Konuk Yazar: Tuğçe Yılmaz

2013 senesi resmi tatil günleri açısından seyahat severlerin yüzünü güldürecek bir yıl. Çünkü resmi tatillerin büyük bölümü hafta içi günlere rastlıyor.

Tatillere şöyle bir bakarsak;
• Yılbaşı: 1 Ocak Salı
• Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı: 23 Nisan Salı
• Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Çarşamba
• Ramazan Bayramı: 7 Ağustos Çarşamba (Arife) ve 8-9-10 Ağustos Perşembe, Cuma, Cumartesi
• Zafer Bayramı: 30 Ağustos Salı
• Kurban Bayramı: 14 Ekim Pazartesi (Arife) ve 15-16-17-18 Ekim Salı, Çarşamba, Perşembe,Cuma
• Cumhuriyet Bayramı: 28-29 Ekim Pazartesi ve Salı

2013’te toplam 13 gün hafta içine geliyor. O zaman 2013 tatil planlarını yapmadan önce, Seyahat trendleri ne yönde gelişecek şöyle bir bakalım.

Seyahat Paylaşımları

Akıllı cep telefon kullanımındaki artış, seyahat edenlerin davranışlarında da değişiklik yaratıyor. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter gibi kanallarla seyahat deneyimlerini ve fotoğraflarını anlık olarak sosyal medya üzerinden paylaşanların sayısında artış görülecek.Seyahat ile ilgili mobil uygulamalar da vazgeçilmez hale gelecek. Bu da iletişim sektörünün farklı uygulama ve tarife geliştirmelerinin yolunu açacak.

Konsept Seyahatlere İlgi Artacak

İspanya

İspanya

Seyahat severler, yapacakları seyahati ilgi alanları ve hobileri ile birleştirebilecekleri gezilere yönelecekler. Bu da konsept turizmde gelişmeye olanak tanıyacak.Spor bağlantılı turizmden büyük paya sahip olan golf ve kış sporları yine liderliği koruyacak. Ancak bunun yanı sıra trekking ve rüzgar sörfü de konsept turizmdeki payını genişletecek.

Golf’e ilgi duyanlar arasında Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya ve Marakeş daha popüler destinasyonlar haline gelecek.

Kış sporları için Avusturya, Fransa ve İsviçre tercihlerdeki üstünlüğünü koruyacak. Sahip olduğu uzun pistleri ile Andorra ve uygun fiyatlarıyla Romanya kış turizminde parlamaya başlayacak. Kış sporları için ideal ortam sunan Şili ise uzaklığından dolayı çok tercih edilenler arasına giremeyecek. Uygun bütçeli kış turizmi için Bulgaristan yine gözde seyahat merkezi olmaya devam edecek.

Himalayaların eteklerindeki Annapurna ve Ladakh bölgesinin yanı sıra Fransa Mont Blanc ve Tanzanya Kilimanjaro trekking severler için popüler destinasyonlar haline gelecek.

Tibet

Tibet

Gün geçtikçe kalabalıklaşan Alaçatı’dan uzaklaşmak isteyen rüzgarsörfçüleri arasında Mısır Dahab popülerliğini arttıracak.

Bunların yanı sıra hem Türkiye’ye yakın olması, hem çeşitli kaya tırmanışı rotaları sunması, hem de muhteşem koylara sahip olmasıyla bilinen Yunanistan’ın Kalimnos Adası, bu sene çok tercih edilir bir destinasyon haline gelecek.

Son Dakika Yerine Önceden Planlanan Seyahatler

Son dakika rezervasyonları yerini önceden yapılan rezervasyonlara bırakacak. Pek çok turizm firması 2013 ikinci yarı ve 2014 için planladıkları tur programlarını 2013 başında paylaşmaya başlayacaklar. Özellikle de uzak destinasyonlara yapılan seyahatler bu dönemde açıklanacak.

Uzak destinasyonlara yapılacak seyahatlere aile olarak katılım artacak. En az bir hafta süren bu seyahatler gezme ve keşfetmenin yanında aile ilişkilerini güçlendirmekte de önemli rol oynayacak. Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Kenya, Tanzanya, Tayland, Çin bu alanda ön plana çıkan turlar olacak.

Sri Lanka

Sri Lanka

Damak Tadı ve Tatil Keyfi Birleşiyor

Gurme turu adı altında yapılan tur sayısında ve bu turlara olan ilgide de artış bekleniyor. Özellikle Avrupa’dan İtalya, Fransa ve İspanya bu konuda oldukça rağbet görecek. Bunun yanında şarap severlerin Arjantin, Şili ve Güney Afrika’ya olan ilgisi artacak.

Tarihi Adımlamak

Büyük İpek yolu ve Güney Amerika’daki İnka Yolu lüks seyahat trendlerinden biri haline gelecek. Bunun yanında soğuk savaş yıllarında büyük savaşların yaşandığı ülkelerden olan Kuzey Kore, Rusya, Almanya,Vietnam, Polonya gibi ülkelere olan ilgi artacak.

Polonya

Polonya

Az Gezilmiş Topraklar Arşınlanacak

İnsanların seyahatlerden mutlu dönmesi karşılaşacakları farklılıklara bağlı. Ve artık gezenler şaşırmak istiyor, bilmediğini görmek ya da medyada gördüğüne şahit olmak istiyor. Otantik ve özgün seyahatler yeni moda haline geliyor. Az gezilmiş topraklar arşınlanacak bu sene…

Bu bölgelerdeki yaşam stilleri alışılmışın dışında olduğundan daha fazla ilgi görecek. Papua Yeni Gine, Amazonlar, Şili, Maasai Mara, Alaska, Moğolistan, Sibirya, Kamboçya, Vietnam, Laos, Myanmar, Hindistan, Bhutan ve Tibet’e olan ilgi artacak.

Kamboçya

Kamboçya

Bhutan

Bhutan

Keşfedilmemiş İçindeki Lüks

En popüler trendlerden biri ise keşfedilmemiş içindeki lüks. Tüm gün yoğun ve yorucu bir program ardından lüks bir otelde ya da lodge’da kent gürültüsünden uzak şekilde rahatlamayı isteyenleri sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Güney Amerika, Çin, Vietnam, Endonezya, Kenya, Tanzanya, Güney Afrika bu anlamda öne çıkacak bölgeler arasında. Özellikle doğal yaşam ortasındaki lodge’larda konaklama isteği artış gösterecek.

Vietnam

Vietnam

Nerede O Eski Balayıları

Artık balayında yeni evli çiflerin beklentileri de değişiyor. Maldivler ve Şeysellerde 7 gün güneş ve denizin tadını çıkarmak halen tercih ediliyor olsa da, arayışlarda çeşitlilik başladı. 7 günde tek destinasyon yapmak yerine Srilanka-Maldivler, Zanzibar-Tanzanya, Bali-Singapur gibi doğa, deniz, güneş, kum ve kültürü birleştiren destinasyonlar popülerlik kazanacak.

Zanzibar

Zanzibar

Safari Severlere Yeni Destinasyonlar

Tabii ki yine Afrika. Ama klasik rotaların dışına çıkmak isteyenler için yeni gözde olacak ülkeler şu şekilde sıralanabilir; Uganda, Ruanda, Botswana ve Zambiya.

Güney Afrika

Güney Afrika

 Hazır Vize de Yok

Bu alanda son üç senedir en fazla yarar gören şüphesiz ki Dubrovnik oldu. Dubrovnik ile tanışıklık yapmış olanlar için hem yakın, hem vizesiz olan Sırbistan, Ukrayna, Karadağ, Moldova, Makedonya yükselen trend olacak. Özellikle Karadağ hem sahip olduğu doğası, hem eşsiz koyları, hem de uygun fiyatlı konaklama fırsatları ile yaz tatilinde yeni bir alternatif olacak.

Kuzey Avrupa Ülkeleri

Türkiye’ye fazla uzak olmayan Kuzey Avrupa ülkeleri de seyahat severlerin değerlendirebileceği bir diğer alternatif. Norveç fiyortları ve Laponya doğal güzellikleri ile dikkat çekerken; ortaçağ havasının halen yaşatıldığı modernle tarihin bir harmanını sunan Letonya ve Litvanya da hem gençler hem de orta yaşlı gezginler arasında tercih edilir bir seçenek olacak.

Letonya

Letonya

Bütçeye Dikkat Edenler

Couchsurfing imkanı olan ya da kısıtlı olan herkese seyahat imkanı sunan bir yöntem. Ya gittiğiniz ülkede özelliklerinize uygun birinin evinde ücretsiz konaklayabilir ya da bu sistem aracılığı ile tanıştığınız biri ile ortak seyahate çıkabilirsiniz.

 Dünyaya Dışarıdan Bakmak

Bahsettiklerim kimseye yeterli gelmediyse Sir Richard Branson’un Virgin Galactic turları ile yaklaşık 200.000 dolar ödeyerek uzay turizmi yapmak da mümkün.

Konuk yazarımız Tuğçe Yılmaz‘ın diğer gezi yazılarına Gezimanya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kategori:Konuk Yazarlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s