19 Mayıs Tatilinde Yine Yeşil Yine Mavi… Ağva- Kefken-Kerpe

Standard

Konuk Yazar:Ceren Aydın

Herkese merhaba,

3 günlük kısa tatillerde koştura koştura yapılan yurt dışı gezilerine üşenen yazarınız Ceren, yine herkesin ya gittiği, ya gitmek isteyip bir türlü gidemediği o yakın ama uzak olan noktalarda. 3 günlük 19 mayıs tatilinde kendimizi suya ve ağaca vurduk okuyucular.. 3 günde 10 göl, 3 nehir, 2 şelale ve bir deniz görerek kendi rekorumu egale ettim. Aşağıdaki yazı ilk gün olan Ağva, Kefken ve Kerpe’i anlatıyor, Gölcük, Abant ve Yedigöller de yolda.

AĞVA

Ağva-Denizin nehirle birleştiği nokta

Ağva-Denizin nehirle birleştiği nokta

Ağva öncelikle İstanbul’a çok yakın olduğu için bir kısım İstanbul’lularca çok sevilir, ama bir kısım tarafından da hep kalantorların metreslerini kaçamak için götürdüğü bir yer olarak biliniyor. İstanbul merkeze sadece bir buçuk saat mesafede. Yine Şile gibi benzer mekanlara yakın olması da avantaj. Bu arada Ağvaya gelmeden önce Şile yolundaki gözlemecilerde de gözleme yeniyor, ya da köy kahvaltısı yapılıyor, meraklılarına duyurulur.

Bu arada Ağva’ya 2 yoldan gidiliyor, bir dağ yolu bir de sahil yolu. Sahil yolu biraz daha uzun ama manzarası daha güzel, dağ yolu doğal olarak daha virajlı.

Ağva, Bir İstanbul Masalı dizisiyle çok ünlendi bir zamanlar, hala o dizinin mekanı diye prim yapan yerler var. Ama galiba biraz bu İstanbul’a yakınlığından dolayı, biraz da mekanlarının çoğunun gerçekten hoş mekanlar olmasından dolayı fiyatlar çok pahalı. Hiç anlamadığım bir konsept var burada, hafta içi gelecekseniz bir gece kalabiliyorsunuz mesela, ama hafta sonu gelecekseniz blok ayırtmak zorundasınız, minimum iki gece. Ya Cuma- Cumartesi, ya Cumartesi- Pazar. Ama ben Cuma işten çıkıp gecenin bir yarısı oraya mı gideceğim? Evet. Ya da Pazar gecesi de orada kalıp Pazartesi sabahın körü mü çıkacağım? Bana ne, ne yaparsan yap. Böyle bir tutum. Hepsi de anlaşmış, hep bu şekilde yaklaşıyorlar size. Kastettiğim fiyat ortalama bir yer için 2 kişilik hafta sonu 750 TL misal. Hafta içi ya da günübirlik gitmek daha mantıklı olabiliyor bu durumda. Günübirlik arabası olmayanlar için de mümkün, Üsküdar’dan Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor.

Ağva Nehir Turu- Nehirde salla karşıdan karşıya geçiliyor.

Ağva Nehir Turu- Nehirde salla karşıdan karşıya geçiliyor.

Ağva’da iki tane nehir var, Göksu ve Yeşilçay. Bu arada buradaki Göksu nehrinin İstanbul’daki Göksu nehriyle bir alakası yokmuş 🙂 Bu iki çay da denize dökülüyor, bu denize dökülen yerde uzun bir plaj var, halk plajı. Ama burada asıl olay nehir kenarında dönüyor, Göksu nehri üzerinde yemek yeniyor, gece orada kalınıyor, ama nehre yüzmeye girilmiyor, istenirse nehir üzerinde sürekli dolaşan teknelerle deniz kenarına gidilip denize giriliyor, ya da kalınan yerin havuzu varsa havuza.

Sahilde güzel bir deniz feneri var, cafeler var, güzel vakit geçiyor. Ama asıl gemilerle nehir turu yapmak çok keyifli, Gizlibahçe Restoran’ın oradan tekneler kalkıyor, yarım saat kadar süren tekne turu 7 TL. Ağva’nın sonuna kadar gidip geliyorsunuz.

Bu arada mayıs olduğu için deniz keyfi yapamadık biz ama yaz sezonunda ne yazık ki buralarda bir şemsiye şezlong çılgınlığı olduğunu, günlük kiranın 30 TL olduğunu, hatta duş almak için ayrı para istendiğini de duydum.

Ağva Nehir Turu- deniz bisikleti ve huzur

Ağva Nehir Turu- deniz bisikleti ve huzur

Yine nehir üzerinde deniz bisikleti çok keyifli olur diye düşünüyorum, onun da fiyatı bir saat için 20 TL.

Kıyıda ATV yapılabiliyor, onun da saati 80 TL.

agva4

Buradaki mekanları araştırmacı gazeteciniz Ceren sizler için gözlemledi, beğendikleri( dışarıdan görünüş olarak en azından) aşağıda:

El Rio

Paradise

Aquaverde

PiccoloMondo

Riverside

Park Mandalin

Kapım Otel

Yemek olarak yenen levrek 25 TL, lezzetli, ama mekan kötüydü, bu yüzden adını yazmıyorum.

Burada yaklaşık 3-4 saat kalıp Kerpe’ye geçtik.

KERPE

Kerpe Sahili

Kerpe Sahili

Kerpe İzmit’in Kandıra ilçesine bağlı küçük ama şirin bir sahil kasabası.İzmit’e 50 km mesafede. Yine hafta sonu İstanbul istilasına uğruyormuş maalesef. Güzel bir sahili var, sahilde yürüyüş yolu var, ileride yeşilliği, ormanları var, ama asıl olay Kerpe Kayalıkları, ya da Falezleri. İnanılmaz bir manzara.

Kerpe Kayalıklar / Falez

Kerpe Kayalıklar / Falez

Kayalıklar kesinlikle görülmeye değer. Normalde çok sığmış Kerpe’nin denizi, ama 200 metre yürüyüp bu kayalıklara geldiğinizde berrak sular ve müthiş bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Dalış imkanı da var burada. Derinlik 20-30 metreye kadar iniyormuş, sualtı platformu zengin bitki ve canlılardan oluşuyormuş, özellikle denizkestanesi, denizyıldızı ve akvaryum balıkları bol miktarda mevcutmuş. Ayrıca güzeşin batışını da kayalıklardan izleyin dediler, ama biz Kefken’de güneşi batırdık 🙂

Ve Kerpe’de kalınacak mekan tavsiye edemiyorum ama gidilecek iki tane güzel restoran / cafe önerebilirim. Birincisi KerpeDiem (şu adın güzelliğine bakar mısınız) ikincisi de zaten hemen yanında olan Ceneviz.

kerpe3

KEFKEN

kefken1

Gelelim Kefken’e. Kefken de İstanbul’a yaklaşık 2 saat mesafede.

Kefken kelime olarak zaten kayalık anlamına geliyor, buraya gelince anlıyorsunuz. Biz sakin bir dönemine denk geldik ama genelde çok dalgalı ve hırçın bir havası olurmuş.

Özellikle pembe kayalıkları çok ünlü.

Şimdi burayı nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Bu yüzden www.kefken.com web itesinden alıntı yapıyorum:

“Pembe Kayalar, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgen olarak kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a getirilmiş, Sultanahmet Camii dahil birçok caminin yapımında kullanılmıştır.”

kefken2

kefken3

İçleri oyulan kayalar çok değişik şekiller oluşturuyor, kesinlikle görmeye değer bir manzara.

Funda Arar’ın “Yak Gel”klibi burada çekilmiş.

Yine Kefken’de denize girmek için Kovanağzı Plajı’na gidilirmiş, bir de Cebeci’ye.

Benden şimdilik bu kadar.

Herkese iyi gezmeler..

Konuk Yazar: Ceren Aydın

Twitter: @cerenayayay

Instagram: gezcerengez

 

 

About Şilan

Ankara doğumluyum, Berlin'de yaşıyorum, boş zamanlarımda dünyayı gezmeyi ve seyahat günlükleri tutmayı, bir de yoga yapmayı seviyorum... Facebook: http://www.facebook.com/SeyahatGunlukleri

5 responses »

  1. yazınıza ve görsellerinize bayıldım. Umarım Ağva’ya gelip nehir balıklarının tadına bakmışsınızdır. İstanbul’un gürültüsünden uzaklaşmak için harika bir yer..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s